You are currently viewing <strong>Cegła – czy moda przeminie? </strong>

Chcąc wymienić te materiały, które da się zaliczyć do ponadczasowych, funkcjonalnych, praktycznych i uniwersalnych, cegła z pewnością byłaby wśród nich. W dodatku cegła jest materiałem, którego popularność w ogóle nie mija i to niezależnie od tego, jakie aktualnie panują trendy wnętrzarskie, czy architektoniczne. Nawet w dobie zmian klimatycznych i większej dbałości o środowisko, cegła wydaje się tym materiałem, który nie budzi żadnych zastrzeżeń. Czy tak będzie jednak zawsze?

Cegła – solidny materiał o szerokim zastosowaniu

Cegła to materiał, który ma mnóstwo różnych zastosowań, chociaż przede wszystkim kojarzy się ją ze stawianiem budynków, a w szczególności domów jednorodzinnych. Cegła pełna to materiał budowlany do stawiania ścian zewnętrznych, natomiast cegła lico służy do wykańczania ścian znajdujących się w pomieszczeniu. Z cegły pełnej i licowej można też zrobić wiele praktycznych konstrukcji, na czele z kominkiem, bez którego wielu właścicieli domów nie wyobraża sobie swojego salonu. 

Dlaczego cegła jest taka atrakcyjna? Ponieważ to wyjątkowo solidny materiał, który pozostaje nienaruszony nawet po upływie dziesiątków lat. Oczywiście wszystko zależy od tego, czy cegła budowlana stanowi element konstrukcji, którą się codziennie intensywnie eksploatuje mechanicznie. Jeśli tak, trzeba się nastawić na to, że z czasem pojawią się na powierzchni pełnej cegły zarysowania i wyżłobienia, co jednak może dodać jej uroku niż ją estetycznie zeszpecić. 

Cegła – łatwa w utrzymaniu i odporna na czynniki zewnętrzne

By odpowiednio zadbać o dobry stan cegły, nie trzeba wydawać fortuny na jej konserwację. Taką pracę można również wykonać we własnym zakresie – wystarczy zaopatrzyć się w odpowiedni impregnat do cegły. Nawet cegła, która znajduje się wokół kominka i przez to z czasem jej powierzchnia nie będzie idealnie czerwona a lekko przybrudzona, stanie się bardziej naturalnym elementem wykończenia. 

Pozostając już przy czynnikach, jakie oddziałują na cegłę, można docenić ten materiał także dlatego, że opiera się większości trudnych warunków, takich jak wilgoć, suche powietrze, czy wysokie temperatury. To właśnie z tej przyczyny ludzie tak chętnie stawiają domy z cegły – latem jest w nich przyjemnie chłodno, a zimą wnętrze zapewnia komfortowe ciepło. 

Cegła – odnawialny materiał, który wciąż się rozwija

Powyższe rozważania można jednak potraktować bardziej hipotetycznie, ponieważ cegła jest jednym z tych materiałów, które cały czas fascynują. Takie podejście sprawia, że znajduje się dla cegły coraz to nowe zastosowania i uzyskuje coraz ciekawsze faktury i niepowtarzalne odcienie w trakcie procesu jej wytwarzania. Nieustanny rozwój sprawia, że cegła pozostaje tym materiałem, który elastycznie udaje się zaadaptować do aktualnych trendów i oczekiwań. Z tego powodu wydaje się więc mało prawdopodobne, by kiedyś cegła budowlana straciła na znaczeniu.