You are currently viewing <strong>LICO CEGLANE PONADCZASOWE</strong>

Cegła na ścianę – ponadczasowy materiał budowlany

Od kilku lat cegła na ścianę przeżywa renesans. Zobaczyć ją można niemalże wszędzie, we wnętrzach domów, mieszkań, restauracji i biur. Cegła nie jest jednak żadną nowością, ponieważ już od starożytności towarzyszy ludziom w ich codziennym życiu. Ze względu na wytrzymałość, odporność na ściskanie oraz niepalność, kiedyś służyła wyłącznie do wznoszenia konstrukcji budynków. Z czasem jednak doceniono jej walory estetyczne. Zaczęto stosować ją jako element wystroju wnętrz, w sypialniach, salonach, łazienkach, a także na zewnątrz budynków, jako elewacja. Spotkać można wiele rodzajów cegieł, a różnią się one surowcem, sposobem wykonania, wyglądem, wagą oraz przeznaczeniem. Lico ceglane, które wykorzystuje się do wykończenia ścian, wykonane jest z cegły pełnej zwanej tradycyjną.

Pełna cegła tradycyjna czy płytki ceglane?

Ceglana ściana nadaje wnętrzom wyjątkowy charakter. Jednak nie zawsze tradycyjna cegła będzie mogła zostać wykorzystana do wykończenia ściany. Powodem jest jej ciężar oraz rozmiar. Przez swoje niemałe gabaryty oraz dość dużą wagę, w znacznym stopniu obciąża ściany budynków. Nie wszystkie konstrukcje budowlane będą w stanie wytrzymać taki ciężar. Nie trzeba jednak z tego powodu całkowicie rezygnować z cegły zmieniając koncepcję wystroju. Z pomocą przychodzą bowiem płytki ceglane. Lico z cegły jest równie atrakcyjne jak pełna cegła, dlatego może okazać się świetną alternatywą. Cięta cegła jest lżejsza od cegły pełnej, dzięki czemu można położyć ją na ścianie bez obawy o zbyt duże obciążenie. Ponadto zajmuje mniejszą powierzchnię, a bardzo często każdy centymetr ma znaczenie w projektowaniu wnętrz. Nie musimy także ograniczać się do nowoczesnych wyrobów ceramicznych. Dużą popularnością cieszy się cegła rozbiórkowa. Znajduje ona wielu zwolenników, w szczególności wśród osób, które cenią sobie historię i tradycję. Stara cegła z XIX i XX wieku jest niestety dość droga, nawet w przypadku gdy są to płytki z cegły. Dobrym wyborem może okazać się cegła dekoracyjna stylizowana na starą. Jej cena jest znacznie niższa, a do złudzenia przypomina zabytkową cegłę.

Cięta cegła sprawdzi się w każdym stylu wnętrzarskim

Cegiełka, oprócz ponadczasowości cechuje się uniwersalnością. Od czerwonej barwy w stylu rustykalnym, po odcienie bieli stylu skandynawskiego – wpasowuje się zarówno w ramy założeń stylów tradycyjnych, jak i nowoczesnych. Cegła dekoracyjna najczęściej wykorzystywana jest w stylu loftowym, rustykalnym, prowansalskim, klasycznym, nowoczesnym i retro. Gdy czerwona cegła nie pasuje do wystroju, lub po prostu chcemy spróbować czegoś innego, można cegłę pomalować na dowolny kolor. Zdecydowanie najczęściej wybieranym kolorem jest jednak biały.

Meble oraz inne dodatki także należy dobrać z wyczuciem. Stara cegła kojarzona jest z naturalnością, zatem powinny do niej zostać dobrane dodatki z materiałów naturalnych. Drewniane stoły, krzesła w jednolitym kolorze oraz metalowe i szklane detale idealnie będą komponowały się w połączeniu z cegłą dekoracyjną. Stara cegła nadaje charakter całemu mieszkaniu, warto więc podkreślić ją poprzez odpowiednie oświetlenie. Płytki z cegły zdobiące ścianę często oświetla się kinkietami, reflektorami sufitowymi, poprzez ukryte w suficie źródła światła w postaci halogenów, czy taśmy LED.

Cegła dekoracyjna – w jakim pomieszczeniu najlepiej ją wykorzystać?

Cegła na ścianie będzie efektownie prezentować się w każdym domowym pomieszczeniu. Często wybieranym miejscem w kuchni jest obszar między szafkami a blatem, w salonie wykonana może zostać cała ceglana ściana. Cegiełka w postaci pasów na ścianie za łóżkiem, czy telewizorem ciekawie ozdobi sypialnię. Cegła dekoracyjna często wykorzystywana jest do dekoracji łazienkowej ściany, na której znajduje się umywalka i lustro. Rozwiązań oraz kombinacji jest nieskończenie wiele, należy tylko pamiętać, by zachować umiar. Czerwona cegła cechuje się chropowatą powierzchnią, która rozprasza światło. Powoduje to optyczne zmniejszenie pomieszczenia oraz jego zaciemnienie. Ceglana ściana powinna zostać położona w pomieszczeniu obszernym, najlepiej z dużymi oknami, które zapewnią odpowiedni dostęp do światła. Istotny jest dobór kolorów sąsiadujących ścian. By uniknąć wrażenia przytłoczenia, dobiera się przeważnie jasne kolory – biel, odcienie szarości oraz beże. Ciekawym i często spotykanym rozwiązaniem jest pomalowanie ściany na butelkową zieleń lub granat.

Płytki ceglane – praktyczne rozwiązanie dla każdego wnętrza

Cegła rozbiórkowa powinna być odporna na urazy mechaniczne. Warto jednak dodatkowo ją zabezpieczyć za pomocą specjalnych środków do impregnacji. Prawidłowo przygotowana cegiełka będzie bardziej odporna na wilgoć, wszelkiego typu zabrudzenia i blednięcie w wyniku wystawienia na promienie słoneczne. Do zabezpieczenia cegły przed czynnikami wynikającymi z codziennego użytkowania stosuje się specjalne preparaty. Ich stosowanie nie jest skomplikowane, a z pewnością warto je zastosować. Odpowiednio zakonserwowane płytki z cegły będą służyć w całej swej okazałości długie lata, ciesząc oczy właściciela.