You are currently viewing Cegła – jak ją położyć?

Cegłę można położyć samemu, to bardzo proste!

Cegła jest wdzięcznym materiałem budowlanym i wykończeniowym. Głównie ze względu na swoje wymiary i kształt – dzięki nim cegła na ścianę da się łatwo dopasować do długości i szerokości powierzchni, na jakiej się ją układa. Nie trzeba kończyć specjalnych kursów, by samemu położyć płytkę ceglaną z cegły rozbiórkowej na ścianie w swoim mieszkaniu lub domu. Z tego krótkiego poradnika dowiesz się, jak położyć cegłę na ścianę szybko, sprawnie i fachowo. 

Przygotowanie ściany pod kładzenie cegieł

Przede wszystkim należy oczyścić płaszczyznę ściany z zabrudzeń, wyrównać ją, jeśli ma jakieś nierówności, a na koniec zagruntować odpowiednim preparatem. Tak przygotowana ściana nadaje się do tego, by można było bezpiecznie zacząć układać na niej naszą płytkę z cegły rozbiórkowej. 

Wyznaczanie pola na cegłę na ścianie

Jak już zostało wspomniane, nawet płytka z cegły rozbiórkowej ma swoje określone wymiary, jeśli chodzi o długość i szerokość. Łatwo więc uda się narysować odpowiednie kreski na ścianie, które będą wyznaczać kolejne rzędy, w jakich ułoży się cegły. Jeśli wybiera się płytkę z cegły rozbiórkowej, może się okazać, że mają różne wymiary pod względem szerokości. Z tego też powodu należy ujednolicić tę wartość, uśredniając ją. Nie można też zapomnieć, że cegłę otacza fuga, dlatego wraz z wyznaczaniem rzędów dla naszych płytek z cegły rozbiórkowej, trzeba też uwzględnić szerokość fugi. 

Zatem każdy rząd, w którym ma się znaleźć cegła, to szerokość płytki ceglanej i szerokość pasma fugi. Wyjątek stanowi pierwszy rząd od sufitu, od którego rozpoczyna się kładzenie cegły na ścianie. W tym miejscu nie dolicza się już fugi, gdyż jej obecność psułaby efekt pod względem wizualnym. Tak samo, jak kładzenie płytek ceglanych od podłogi, gdyby się okazało, że przy suficie trzeba ciąć cegłę na mniejsze fragmenty. 

Przyklejanie cegły klejem do ściany

By mieć pewność, że cegła na ścianie będzie się dobrze trzymać, najlepiej od razu postawić na klej do cegły, którą kładzie się we wnętrzu. Należy nanieść klej na tylną powierzchnię płytki i rozprowadzić go po całej nawierzchni. Następnie dociska się cegłę do ściany, zwracając uwagę na to, jak przebiegają linie, przy jakich mają znaleźć się płytki ceglane

Warto wybrać taki klej, który pozwoli manipulować cegłą, zanim wiązanie chwyci. Z drugiej strony klej do cegły powinien być na tyle mocny i gęsty, by płytki ceglane trzymały się miejsca, w jakim się je dociska. W przeciwnym razie mogą zacząć się zsuwać i trzeba będzie np. dłużej dociskać je do ściany albo zastosować specjalne, podtrzymujące rusztowanie. Klej i inne akcesoria znajdziecie Państwo u nas w sklepie.

Fugowanie cegły na ścianie

Szerokość fugi na ścianie została wyznaczona tak samo, jak szerokość płytek ceglanych. Trzeba precyzyjnie nanieść fugę, żeby nie zachodziła na cegłę, bo może ją odbarwić, w czym narysowane linie zdecydowanie pomagają. Gdy kładzie się fugę na mokro, po dwóch godzinach można zeskrobywać jej wierzchnią warstwę, żeby postarzyć fugę. To szczególnie ważne, gdy kładzie się płytki stylizowane na starą cegłę

Impregnacja płytek na ścianie

Z impregnacją cegły nie trzeba się tak spieszyć, ponieważ woda powinna odparować z fugi, co trwa około dwóch tygodni. Najwygodniej nanosi się impregnat za pomocą specjalnego ogrodowego spryskiwacza, gdyż zajmuje to dosłownie kilka chwil. W ten sposób ściana pokryta cegłą jest już w pełni wykończona. 

Wszystkie potrzebne akcesoria znajdziecie Państwo u nas w sklepie. W razie pytań pozostajemy w Państwa dyspozycji.

AKCESORIA W LOFTBRICK