Łazienka to jedno z tych pomieszczeń, którego aranżacja bywa czasochłonna i kosztowna, a przy tym wyjątkowo wymagająca. W łazience zwykle nie zostaje zbyt wiele wolnej przestrzeni, gdy już zaplanuje się wstawienie mebli, ceramiki, czy sprzętu AGD. Niemniej cegła na ścianie w łazience może nadać tej przestrzeni zupełnie nowy wygląd. Dzięki temu z jeszcze większą chęcią można korzystać z łazienki i nie wahać się udostępnić jej wizytującym gościom. Jak wybrać cegłę na ścianę do łazienki, żeby osiągnąć jak najlepszy efekt?
Czarna cegła na ścianie w łazience
Czarny kolor kojarzy się z ponadczasową elegancją, ale również z luksusem i prywatnością. Wykładając ścianę czarnymi płytkami z cegły, można sprawić, że łazienka stanie się przestrzenią kameralną, w której wyczuwa się harmonię i prostą, ale wyrafinowaną estetykę. Na czarnej ścianie pokrytej cegłą licem nie widać żadnych smug, zabrudzeń, czy nawet kropli wody. Nic więc dziwnego, że często czarna cegła znajduje zastosowanie na ścianie, na której montuje się deszczownicę, czy inny rodzaj prysznica.
Za pomocą czarnej cegły uda się z powodzeniem nawiązać do aranżacji nowoczesnych, w tym w stylu glamour. Warto jednak pamiętać o tym, że czarny kolor optycznie pomniejsza, dlatego taka cegła może nie być najlepszym rozwiązaniem do małej łazienki.
Łazienka o białych, ceglanych ścianach
Biała łazienka dzisiaj nikogo nie szokuje, chociaż nadmiar tej barwy może przyprawić o mylne wrażenie. Na przykład takie, że bardziej jest się w jakimś pomieszczeniu sanitarnym, niż w typowej łazience. Jednak płytki ceglane na ścianie to coś zupełnie innego niż farba albo tapeta. Wnoszą fakturę, dlatego pomiędzy rzędami tworzy się lekki cień, który nadaje ciekawy wygląd i sprawia, że udaje się poniekąd złamać śnieżną biel.
Biała cegła na ścianę nie musi być też całkowicie biała – można zdecydować się na różne odcienie, a także na domieszkę czerni lub szarości. W tym drugim przypadku biała cegła wygląda na postarzaną, dlatego sprawdzi się w łazience industrialnej, czy w stylu retro. Z kolei śnieżnobiała cegła idealnie pasuje do tradycyjnego lub nowoczesnego wnętrza. Dodatkowym atutem białej cegły bez domieszek jest to, że można ją jeszcze wykończyć grafiką 3D i w ten sposób uzyskać oryginalny, bardziej młodzieżowy efekt.
Stara cegła na ścianie – łazienka z duszą
Jeśli ktoś lubi otaczać się przedmiotami z minionej epoki, a wiele z nich zaadaptował w swojej łazience, nie zrobi szkody temu wnętrzu, gdy położy na ścianie płytki stylizowane na starą cegłę. Szczególnie korzystnie będzie prezentować się wówczas cegła ręcznie formowana, ponieważ jej powierzchnia jest zwykle chropowata. W ten sposób płytki ceglane tego typu jeszcze bardziej wizualnie wyglądają jak stara cegła.
Wystrój retro w łazience to nie jedyna możliwość, gdy bierze się pod uwagę płytki ceglane w wersji oldchoolowej. Ściany wykończone płytkami ceglanymi wyglądającymi na stare doskonale wpisują się w aranżację industrialną, loftową, czy romantyczną. Dzięki nim można odnieść wrażenie, że łazienka jest nie tylko funkcjonalnym pomieszczeniem, ale również wnętrzem z duszą. By nie zepsuć tego efektu, najlepiej postarać się o to, żeby w łazience pozostało dużo wolnej przestrzeni, zwłaszcza w pobliżu ścian wyłożonych starą cegłą.