You are currently viewing Cegła na ścianie – oryginalne i modne wykończenie wnętrza 
Cegła na ścianę

Cegła to jeden z najstarszych materiałów budowlanych. Doceniamy ją za wytrzymałość, parametry izolacyjne, powszechną dostępność i stosunkowo niską cenę. Przez całe wieki budowano z niej gotyckie katedry, mosty, fabryki, kamienice – właściwie wszystkie budowle do czasu wynalezienia prefabrykowanych elementów budowlanych. Także teraz wiele domów jednorodzinnych powstaje w dużej mierze z cegły. 

Moda na cegłę na ścianie

Jednak dopiero niedawno, na fali zainteresowania obiektami postindustrialnymi, architekci zainteresowali się cegłą jako elementem wykończeniowym wnętrz i docenili jej walory estetyczne. Cegła na ścianie stała się po prostu modna i chętnie stosowana we wnętrzach w stylu industrialnym, rustykalnym czy eklektycznym. Okazało się, że efekt ceglanej ściany w salonie, przedpokoju, kuchni nadaje pomieszczeniu indywidualny i atrakcyjny wizualnie charakter. 

Ceglana ściana w domu jednorodzinnym lub mieszkaniu.

W trakcie budowy domu metodą tradycyjną możemy zaprojektować jedną lub kilka ceglanych ścian i wyeksponować w ten sposób np. fragment salonu. Musimy jednak pamiętać, że ściana wykonana ze zwykłej taniej cegły sprawi wrażenie niewykończonej, a nie zamierzonej dekoracji. Na szczęście w naszym sklepie cegły są na najwyższym poziomie. Można więc bez większego trudu wybrać takie, które najbardziej się nam podobają. Sklep. Zanim więc zdecydujemy się na odpowiednią kolorystykę czy fakturę nie zapominajmy, że charakterystyczna ceglana czerwień optycznie zmniejszy wnętrze. Najlepszy efekt uzyskamy więc w dużych, wysokich i dobrze doświetlonych pomieszczeniach. W mniejszych i ciemniejszych  lepiej zastosować cegły o innej, jaśniejszej kolorystyce: beżowe lub białe lub wykończyć tylko fragment ściany.

Płytki ceglane wewnątrz i na zewnątrz

Płytki z cegły wypalane współcześnie nie dają gwarancji bezproblemowego zastosowania zarówno wewnątrz budynku, jak i na jego fasadzie. Ich wytrzymałość na różne warunki środowiskowe i atmosferyczne jest znacznie mniejsza niż płytek wykonanych ze starych cegieł. Stara cegła to najlepszy materiał budowlany od dziesięcioleci. Cegła dzięki swojej jakości jest przystosowana do niemal każdych warunków, w jakich przyjdzie jej przebywać. Płytki ceglane wykonane z historycznych cegieł mogą być bez obaw układane w środku budynku, jak również na jego zewnętrznych elementach. Zachowując poprawność montażu, w zależności od miejsca ułożenia, mamy gwarancję, że będziemy cieszyć się swoją ceglaną ścianą przez kolejne dziesięciolecia,